Aleja młyńska

Młyn stojący na Barbarce był napędzany wodą wypływającą kilkoma źródłami z pobliskiego zalesionego stoku. W tej chwili już go na Barbarce nie zobaczymy, przestał działać około 1900 roku. Młyn stał tu już w średniowieczu. W 1299 r w księgach Komturii Krzyżackiej na Zamku Bierzgłowskim pojawiła się pierwsza wzmianka o osadzie nazywanej Bormol co znaczyło ,,młyn w borze”

Jedne z najstarszych  drzew na Barbarce to dęby  rosnące w pobliżu Kaplicy św. Barbary. Tworzą one aleję złożoną z 7 dębów bezszypułkowych. Mają one ok 250 – 300 lat.

Dawna Barbarka to raczej pola uprawne i wrzosowiska. Dzisiejszy las na Barbarce jest lasem stosunkowo młodym, gospodarczym, gdzie drzewa są sadzone i wycinane, stad większość z nich nie osiąga imponujących rozmiarów i wieku. Jednymi z najstarszych i najokazalszych są dęby rosnące na terenie Osady Leśnej na Barbarce w pobliżu kaplicy św. Barbary.

Okazałe dęby rosnące na terenie Osady Leśnej zostały uznane za pomniki przyrody. Drzewa i krzewy będące pomnikami przyrody wyróżniają się spośród innych okazów swojego gatunku takimi cechami jak m.in. obwód pnia, wysokość, szerokość korony, wiek, pokrój, występowanie w skupiskach, szpalerach lub alejach oraz unikalnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi, krajobrazowymi lub historycznymi. Pomniki przyrody oznaczone są zielonymi tabliczkami, zgodnie z wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Środowiska.

W przypadku barbarkowych dębów na uwagę zasługuje fakt, że pomnikiem przyrody nie jest tu pojedyncze drzewo a grupa drzew tworzących aleję młyńską. W jej skład wchodzą okazałe dęby bezszypułkowe nazwane Dębami Barbary. Ile mają lat? Sprawdź samodzielnie

Jedną z najpewniejszych metod oceny wieku drzew jest liczenie słojów – przyrostów rocznych. U roślin rosnących w klimacie, gdzie sezon wegetacyjny nie trwa przez cały rok, roczny przyrost drewna nie jest równomierny i składa się z dwóch słojów: jasnego i ciemnego. Słój jasny powstaje wczesną wiosną, gdy przyrost jest bardziej dynamiczny. Powstające komórki mają duże średnice, cienkie ściany i mało włókien drzewnych. Słój ciemny powstaje późnym latem, a powstające komórki mają mniejsze średnice, grube ściany i zawierają wiele włókien drzewnych.

Aktualizacja:

30 lipca 2020 r. – kliknij tutaj

14 sierpnia 2020 r – kliknij tutaj

31 siepnia 2020 r – kliknij tutaj

15 września 2020 r. – kliknij tutaj

30 września 2020 r. – kliknij tutaj

15 października 2020 r. – klikni tutaj

Skip to content