Stanowiska, których dotyczy nasza aplikacja mobilna Tilia znajdują się na terenach leśnych. Teraz w okresie jesieni miejsca te obfitują w grzyby. Jakie gatunki spotykamy najczęściej?

Dziś chcemy Wam przybliżyć jeden z nich.

Lasy Barbarki oraz rezerwatu Las Piwnicki obfitują w czubajki kanie. Grzyb ten popularnie nazywany sową jest bardzo smaczny i stosowany w kuchni jako zamiennik mięsa. To duży grzyb. Może osiągać nawet 40 cm wysokości i średnicą kapelusz odpowiadającą sporej patelni. U młodej kani kapelusz jest zamknięty i jajowaty, potem stożkowaty, a u dojrzałego grzyba płaski i otwarty. Cechą na którą powinniśmy zwracać uwagę zbierając kanie jest ruchomy pierścień, który swobodnie możemy przesuwać po trzonie. Ta cecha różni ją od muchomora sromotnikowego, z którym bywa mylona. Należy do rodziny pieczarkowatych i jako daleka krewniaczka pieczarki może być hodowana np. w przydomowych ogródkach. Jak wszystkie grzyby jest cudzożywna i bierze udział w obiegu pierwiastków w biosferze.

Zapraszamy do ściągnięcia aplikacji mobilnej Tilia z Google Play i App Store i poszukiwania grzybow wokól naszych stanowisk.

Przypominamy jednocześnie, że na terenie rezerwatu przyrody jakim jest Las Piwnicki obowiązuje zakaz schodzenia z wyznaczonych ścieżek i m.in zbierania grzybów. Jeśli więc wybierzecie się na poszukiwania stanowisk na tym terenie pamiętajcie nie zrywajcie kani ani innych grzybów, ale podziwiajcie i róbcie zdjecia 😉

Udanego grzybobrania!

Skip to content