Las bukowy

Lasy, które otaczają Osadę Leśna Barbarka to lasy gospodarcze, posadzone przez człowieka i zarządzane przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Leśnicy posadzili w tym miejscu buki  i sosny. Jednak przy drodze pojawiły się też samosiejki – lipy i klony.

W lesie tym w okresie wegetacji od wiosny do jesieni jest ciemno, ponieważ korony drzew dają dużo cienia. Dlatego jeśli wejdziesz w głąb tego lasu możesz zaobserwować, iż warstwa podszytu i runa jest bardzo uboga, gdyż brakuje światła dla młodych drzew i krzewów oraz roślin zielnych. Gleba przez cały rok przykryta jest grubą warstwą ściółki leśnej. Znajdziesz tu opadłe liście, owoce buka, szyszki, i próchniejące gałązki. Poniżej przedstawiono opisy i rysunki dzięki którym rozpoznasz rosnące tu gatunki drzew.

Buk zwyczajny to zazwyczaj okazałe drzewo o wysokości do ok 30 m. Korona u młodszych drzew jest smukła, zaś u starszych szeroka. Kora jest gładka, ołowianoszara, z wiekiem staję się szorstkowata , ale nie jest spękana. Liście są skrętoległe, o długości ok 5-10 cm, podłużne eliptyczne lub jajowate, najszersze w środku lub z przody, a u nasady zwężone. Na brzegach są lekko faliste i opatrzone długimi białawymi włoskami. Ogonek liścia jest krótki i owłosiony. Jesienią liście przybierają piękny rudobrązowy kolor. Pąki liściowe, które pojawiają się pod koniec lata są kłujące i mają kształt grubych igieł. Kwiaty męskie są licznie zebrane w pęczki, a kwiaty żeńskie otoczone czteroklapową okrywą. Owoce buka to orzeszki – bukwie, do 2 cm długości , trójkanciaste, błyszczące i brunatne. Rosną w zdrewniałej okrywie przypominjącej trochę łupinkę kasztanów. Są bardzo chętnie zjadane przez zwierzęta m.in. wiewiórki, sójki, dziki.

Aktualizacja:

30 lipca 2020 r. – kliknij tutaj

14 sierpnia 2020 r. – kliknij tutaj

31 sierpnia 2020 r. – kliknij tutaj

15 września 2020 r. – kliknij tutaj

30 września 2020 r. – kliknij tutaj

15 października 2020 r. – kliknij tutaj

Skip to content